Drunk Angels

HomeRegisterLog in
Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Share | 

Tau Vs Necrons 1850 points

Go down 
AuthorMessage
Macross

Αριθμός μηνυμάτων : 136
Ημερομηνία εγγραφής : 2012-09-29
Τόπος : Tau

PostSubject: Tau Vs Necrons 1850 points   Fri Dec 21, 2012 2:49 pm

Σήμερα είχα την χαρά να αντιμετωπίσω τους Necrons του Αντώνη. Και οι 2 κατεβήκαμε με στρατούς 1850 πόντων, προετοιμασία για το επόμενο Anvil.

Κλασικό Deployment
Relic mission
Οι Tau παίζουν πρώτοι

Για Warlord Trait πήρα αυτό που οι μονάδες σε 12ιντσες από τον Warlord χρησιμοποιούν το δικό του Ld. Ο Αντώνης αν θυμάμαι καλά διάλεξε αυτό που του επιτρέπει το Move throught cover.

Η λίστα μου:
HQ
Shas'el με Plasma Rifle, Cyclic Ion Blaster, Targeting Array, HW Multi Tracker, Drone Controller με 2 Shield Drones
XV8 Bodyguard με Plasma Rifle, Burst Cannon, MultiTracker

ELITES
3 XV8 Helios Patern (Fusion/Plasma) + 2 shield drones
3 XV8 Fireknife Patern (Plasma/Missile) +2 shield drones
4 XV25 Stealthsuits με Burst Cannons

Troops
4 x 9 Firewarrior squads (με leader + Blacksun Filter)
10 Kroot

Fast Attack
6 Pathfinder
Devilfish

Heavy
RailHead

3 x XV88 Broadside με 2 Shield Drones.

Οι Necrons κατέβασαν

3 κρουασάν, lord σε command barge, 1 annihilation barge, 3 canoptek spyders, 3 Tomb blades, καμιά 40 warriors και aegis με quad gun. Στανταρ ξεχνάω κάτι οπότε φαντάζομαι ότι θα προσθέσει σωστά ο Αντώνης.

Deployment
Όλοι οι Necrons πλην κρουασαν πίσω από Aegis line
Tau απλωμένοι σε όλη την πλευρά τους. Μια Firewarrior squad σε ruins στα αριστερά, στο κέντρο ο warlord, τα kroot, μια firewarrior squad και τα Broadside πίσω τους με καθαρά fields of fire. Πιο δεξία σε ruins άλλη μια firewarrior squad, οι Pathfinders και το Hammerhead στο δεξί πλευρό(εξτρεμ ρόλος).

1ος Γύρος - No Night fight

Ξεκινήσα ιδανικά, τα markelights στόχευσαν το command barge, τα railguns το διέλυσαν. First Blood. Στην έκρηξη που ακολούθησε φύγανε 1 tomb blade, από 1 wound στις αράχνες και στα scarabs. Υπόλοιπο shooting τίποτα ιδιαίτερο.
Οι αράχνες βγήκαν από το defence line και τα scarabs όρμησαν προς το Devilfish που είχε πλησιάσει αρκετά το Relic. Στο Charge που ακολούθησε το εξαυλώσανε και από τα συντρίμια άλλη μια ομάδα Fire warrior ξεπρόβαλε. Πυρά από τις αράχνες και τα tomb blades είχαν σαν αποτέλεσμα να αφανιστούν τα μισά kroot όμως η παρουσία του Warlord ήταν αρκετή για να μείνουν στη μάχη.

2ος Γύρος.
Επικεντρώθηκα στα scarabs που ήταν πολύ κοντά στις γραμμές μου. Μονάδες δεν κινηθήκανε προς το relic. Με πολύ shooting δεν έμεινε ούτε ένα. Τα Railguns διαλύσανε και το Annihilation barge.
Μπήκαν τα Flyers αλλά γενικά το shooting τους δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικό αν εξαιρέσουμε κάποια shield drones. Πάντως έκαναν teleport μια ομάδα warriors δίπλα στο relic.

3ος Γύρος
Με το relic στα χέρια των necrons οι Tau άρχισαν να βγαίνουν από τις αμυντικές τους θέσεις και να προωθούνται. Το Hammerhead με blastes βάραγε τους warriors, kroot fire warriors όλος ο καλός κόσμος. Τα Broadside καταφέρανε να ανατινάξουνε ένα κρουασάν. Οι αράχνες σε CC καταστρέψανε τα stealthsuits.

4ος Γύρος και το κυνήγι του relic συνεχίζετε. Στα σημαντικά το slay the warlord που κατάφερα Άλλες λεπτομέριες είναι περιτές... οι tau να ορμάνε οι necrons να πέφτουν και να σηκώνονται.

5ο γύρο τα κρουασαν επέστρεψαν και φάγανε τον δικό μου warlord. Σφοδρή μάχη γύρω από το relic οδήγησε σε εξαύλωση μια ομάδα fire warriors.

6o γύρο το λήξαμε, είχαν μείνει μόνο 2 κρουασαν και μόνο ένα είχε όπλα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
Γενικά το Relic Mission απλά γαμάει όποιο game plan έχεις σκεφτεί όταν φτιάχνεις λίστα. Από εκεί που ήθελα να κάτσω πίσω και να βαράω βρέθηκα να εκτελώ εφόδους πεζικού εποχής Ναπολεόντιων πολέμων.

Σχόλια για το στρατό μου αφήνω τον Αντώνη να κάνει.

Στα των Necrons, με το δικό μου φτωχό μυαλό:
1) Έλειψη High Str όπλων.
2) Ίσως όταν μπήκανε τα flyers στον 2ο γύρο να έπρεπε να κάνει disembark και τις 3 μονάδες των warriors. Θα δημιουργούσε μπροστά μου ένα μεταλικό τείχος και θα μπορούσε να με καθυστερήσει παραπάνω.
3) Πιστεύω ότι τα scarabs πρέπει να πάνε μαζί με τις αράχνες και να μην φεύγουν μόνα τους αμέσως. Ίσως θα έπρεπε να καθυστερήσει το charge του πρώτου γύρου.

Funny things
1) Και 3ος γύρος και ο γεναίος shasel warlord μαζί με τον bodyguard είναι σε range για double tap με plasma. Σημαδεύει με τα 2 όπλα του και εξαπολύει εναντίον των warriors υπερθερμενόμενο plasma και βολές ιόντων..... 7 ζάρια = 6 άσσοι 1 δυάρι. ΜΕ BS 5 , EPIC IS EPIC
2) Έρχεται η στιγμή που ο necron warlord πρέπει να σώσει 4 hits... γατάκια!! 3++ save έχω.... 3 άσσους ένα διπλό, thx for playing!
Και άλλα που δεν θυμάμαι

5ος γύρος και τα Molto επιστρέφουν

Η μάχη για το Relic also known as Koutsoi, stravoi kai axristoi to Saint Panteleimon
Back to top Go down
Kuro

Αριθμός μηνυμάτων : 138
Ημερομηνία εγγραφής : 2012-09-30

PostSubject: Re: Tau Vs Necrons 1850 points   Sat Dec 22, 2012 3:38 am

Χα χα!Πραγματικά Κώστα το κείμενο και οι εικόνες είναι επίπεδου δημοσιογράφου!
Λοιπόν η λίστα είναι αυτή που είπες +τα σκαραβεάκια μου Razz .
Το παιχνίδι είχε τα απαιτούμενα χαρακτηριστικα να γίνει εκρηκτικό αλλά η έλλειψη High Strength firepower με κράτησε σέ ένα αμυντικό gameplay.
Πάντως το βάπτισμα του πυρός το πήρα με τους tau πλέον και έμαθα τα priorities targets τους.
Οverall πολύ κάλο και δυνατό shooting απο τις crisis suits-broadsides ειδικά σε συνδυασμό με τους first shoot them and then ask path finders!!

Υ.γ:Φήμες θέλουν τον overlord να ψάχνει ήδη για big guns Twisted Evil
Back to top Go down
Donnin

Αριθμός μηνυμάτων : 122
Ημερομηνία εγγραφής : 2012-10-20

PostSubject: Re: Tau Vs Necrons 1850 points   Sat Dec 22, 2012 6:35 am

Good shit Very Happy Τελικό σκορ;
Back to top Go down
Kuro

Αριθμός μηνυμάτων : 138
Ημερομηνία εγγραφής : 2012-09-30

PostSubject: Re: Tau Vs Necrons 1850 points   Sat Dec 22, 2012 9:39 am

Δεν θυμάμαι ακριβώς ο Κώστας θα το έχει νομίζω.Αλλα οι tau έφαγαν όλα μου τα cyborg undead!
Back to top Go down
Macross

Αριθμός μηνυμάτων : 136
Τόπος : Tau

PostSubject: Re: Tau Vs Necrons 1850 points   Sat Dec 22, 2012 2:35 pm

Είχα First Blood, Slay the Warlord και linebreaker(?) στα τελιώματα. Αν συνεχίζαμε και 7ο γύρο θα είχα και το relic αφού δεν υπήρχε necron trooper στο τραπέζι.
Ο Αντώνης είχε Slay the Warlord.

Φήμες θέλουν τα kroot να κάθονται στον πάγκο για επιπλέον μηχανοκίνηση
Back to top Go down
Daemon

Αριθμός μηνυμάτων : 179
Τόπος : The eye of Terror

PostSubject: Re: Tau Vs Necrons 1850 points   Sun Dec 23, 2012 9:50 am

Πλου καλο report mr Macross!!!Ελπιζω μην μεινετε στα φιλικα με το κυρ Kuro!!! Πρεπει να παμε δυνατα στο Anvil! Αυριο θα στειλω τη λιστα μου!!
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Tau Vs Necrons 1850 points   

Back to top Go down

Tau Vs Necrons 1850 points
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» The points system
» Activity Points
» Points Store